форум фронтовиків

Хто має право на безоплатне отримання земельної ділянки?

0 203

Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Увага: Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання.

Проте:

Відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство»  ч. 2 ст. 5 «Розмір земельної  ділянки особистого селянського господарства може бути збільшений у разі отримання  в  натурі  (на  місцевості) земельної  частки  (паю)  та  її  спадкування  членами  особистого селянського господарства відповідно до закону».

ч. 7 ст. 5 «Громадяни України,  які реалізували своє право на  безоплатну приватизацію  земельної  ділянки для ведення особистого підсобного господарства  в  розмірі  менше  2,0  гектара,  мають   право   на збільшення земельної ділянки в межах   норм,   установлених статтею 121 Земельного кодексу України для  ведення особистого селянського господарства».

Відповідно до описової частини постанови Верховного суду України від 24.06.2015 року (справа № 6-228цс14

«З огляду на системний аналіз положень вищенаведених норм законодавства, досліджуючи співвідношення понять «особисте підсобне господарство» та «особисте селянське господарство» можна зробити висновок, що право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 ЗК України для ведення особистого селянського господарства мають ті громадяни, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства відповідно до приписів Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року.

У такому випадку безоплатна передача земельної ділянки буде здійснюватися за загальним порядком, визначеним статтею 118 ЗК України».

Станом на сьогоднішній день більшість територіальних (обласних) управлінь Держгеокадастру та інші повноважні органи, які наділені повноваженнями щодо вирішення земельних питань, займають позицію щодо незадоволення клопотань (відмовляють у задоволенні з формальних підстав) громадян відносно збільшення площі безоплатно отримуваних земельних ділянок в межах 2,0 га. З огляду на це, дане питання підлягає вирішенню у судовому порядку шляхом зобов’язання повноважних органів виконати певні дії.


Увага! Порядок дій для того, щоб безоплатно отримати земельну ділянку, можна прочитати за цим посиланням.

Коментарі
Loading...