форум фронтовиків

Рейдерство в сільскому господарстві. Аналіз схем 2017 та поради

Роман Титикало. Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", депутат Київської обласної ради

0 537

Цього літа ТОП-темою в сільському господарстві стало аграрне рейдерство. Підприємці, які роками обробляли свої ділянки, вирощували там збіжжя і будували стосунки зі своїми пайовиками, за лічені години залишалися без бізнесу, землі або врожаю. Таких випадків вже сотні, і далі буде. Аграрії очікують затишшя взимку, але готуються до нових нападів з наступної весни!

“Готуй сани влітку а воза взимку”, а тому ми вирішили проаналізувати розповсюджені схеми рейдерства станом на 2017 рік та спробувати сформувати поради!

Рейдерство стало брутальним та жорстоким, зловмисники не гребують нічим – ні технікою, ні врожаями, ні землями, а інколи, вони не зупиняються навіть перед викраденням та вбивством законних власників господарств.

Так що таке Ре́йдерство? В Україні це  вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законодавстві або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).

Рейдерство “по-українськи” здебільшого полягає у набутті сумнівними шляхами тимчасового права розпоряджатися активами та якнайшвидшим продажом цих активів пов’язаним із рейдером особам, із наступними перепродуваннями вилучених активів між пов’язаними особами, маючи на меті завадити (унеможливити) їхньому поверненню законним власникам.

Найбільше від  рейдерства потерпають середні фермери, які мають у своїх господарствах понад  500 гектарів землі. Хоча іноді це стосується малих і великих господарств.

Також, є думка, що рейдерство є головною проблемою і великих агрокомпаній, конкуренція серед яких доволі жорстка. Таке протистояння відразу виводить з гри слабких гравців, залишаючи на плаву “справжніх профі”.

Для розуміння системи аграрного рейдерства проаналізуємо схеми такого рейдерства. Для проведення загарбницьких дій зловмисники попередньо проводять активну інформаційну підготовку.

Зазвичай захоплення планується заздалегідь, більше того, майже завжди є декілька етапів, своєчасна реакція на які зможе допомогти підготуватися до протистояння рейдерам або навіть зупинити захоплення на ранніх етапах.

Слід пам’ятати, що з середини 2015 року інформація про зареєстровані права оренди земельних ділянок в Україні є відкритою. Через державний реєстр за найменуванням Агрокомпанії будь-хто має можливість дізнатися про розмір земельного банку Агрокомпанії, місцезнаходження земельних ділянок тощо. Відкритим є також державний реєстр юридичних осіб із даними про засновників, їх частки у статутному капіталі, керівника, розмір статутного фонду підприємства тощо. Тобто, кожна Агрокомпанія може стати об’єктом зацікавленості в силу легкого доступу до інформації про неї.

Розповсюдженими механізмами доступу до необхідних документів, які потім будуть  використані при захоплені активів є перевірки контролюючих органів, запити про надання документів від інших державних органів, організацій, фондів тощо. Широко використовуються запити від акціонерів, учасників компанії. Отже потрібно контролювати документообіг, і намагатися не надавати стороннім особам конфіденційну інформацію.

Окрему увагу треба приділяти моніторингу за активам. Сьогодні онлайн реєстри надають змогу отримувати актуальну інформацію про власників активів або зміни в структурі власності. Моніторинг активів може забезпечити оперативне реагування на спроби зазіхання на вашу власність. Дуже важливим саме для аграрного бізнесу організація моніторингу за договорів оренди землі, відслідковування закінчення строків оренди та своєчасного їх подовження, адже на практиці часто виникають проблеми саме у випадку неуважності аграріїв по відношенню до укладання та продовження таких договорів оренди.

Також окрему увагу слід надавати охороні, яка реально зможе забезпечити захист активів від нападів рейдерів. На практиці охороні не приділяється достатньої уваги, власники бізнесу не часто приділяють увагу якості такої охорони, а особливо в періоди коли вже є перші ознаки початку нападів рейдерів. Важливим фактором також є навчання персоналу, співробітники мають чітко знати як діяти в тій чи іншій ситуації, правильна і своєчасна реакція персоналу надає змогу забезпечити захист активів і надати час для планування майбутньої стратегії.

Отже, можна говорити, що при умові дотримання елементарних правил можна забезпечити захист активів від рейдерських захоплень або ефективно їм протистояти. Також потрібно розуміти, що рейдерські схеми постійно змінюються і йдуть в ногу з змінами в законодавство, відповідно процес аналізу слабких місць і потенційної небезпеки має бути безперервним і тільки в такому випаду може бути ефективним.

Одним із чинників, які дозволяють існувати та безкарно поширюватися рейдерству, стала корупція. Вона відіграє вирішальну роль у випадках, коли має місце силове захоплення підприємства чи врожаю.

Отже спробуємо поділити аграрне рейдерство на види:

  1. Захоплення корпоративних прав юридичної особи – фермера шляхом підробки документів.

Типова рейдерська схема – це махінація, афера. Державний реєстратор нібито правочинно змінює власника підприємства чи земельного паю: новим господарем стає бомж (або його паспорт). Далі – у цього бомжа власність перекуповує хтось третій, четвертий, п’ятий.

Утворюється ланцюжок, який складно розплутати. Ну, а потім за підтримки озброєних “тітушок” на підприємство заходить “доброчесний” новий власник, а насправді рейдер. Прокуратура і поліція зазвичай жують попкорн і дивляться збоку.

Хтось вважає, що вони отримують за це хабарі. Інші впевнені, що розібратися у кожній конкретній земельній проблемі у влади просто немає ресурсів – інтелектуальних, юридичних і силових.

Один з відомих випадків – кримінальна справа навколо аграрного підприємства “Русава-К” у Кагарлику на Київщині, яке заснував діаспорянин зі США Марко Паславський. На балансі його фірми було кількасот машин, елеваторне господарство і, звісно, права оренди на землю. На початку війни Марко пішов добровольцем і загинув під Іловайськом. Аж раптом виявилося, що незадовго перед смертю він продав агрофірму якомусь громадянину Росії.

Кілька народних депутатів і побратимів Марка з батальйону “Донбас” намагаються довести фіктивність підписів Пославского на документах відчуження. Стрілянина, бійки, викрадення керівних осіб підприємства, суди навколо фірми “Русава-К” тривають.

  1. Схема “Битви за врожай”!

Фермер щось посіяв, воно виросло – а збирати врожай приїжджають комбайни від іншої агрофірми, посилаючись знову ж таки на сумнівні юридичні підстави або взагалі без підстав.

Причому цей процес зазвичай охороняється невідомими озброєними людьми. Після збору врожаю невідомі зникають. Скоріш за все поліція, яку викличе господар, прибуде тоді, коли зловмисники довершать справу і зникнуть у невідомому напрямку. Здебільшого такий вид рейдерських атак спрямований на малих і середніх фермерів і, звісно, вкрай негативно впливає на їхнє господарство.

Часто-густо трапляється, що господар витратив на майбутній урожай останні кошти, а може й отримав кредит під нього. Тому для фермера крадіжка вирощеного потягне за собою доволі великі складнощі. Встановити особу зловмисників – справа не одного місяця, а успіх в її розкритті не гарантуватиме власнику повернення втрачених коштів. У той же час грошей для нового врожаю в нього більше немає, що може спричинити подальше банкрутство сільгоспвиробника. Інколи встановити виконавців та замовників злочину неможливо. Коли ж все-таки вдається знайти винних, ними в більшості випадків виявляються конкуренти.

Такі випадки завжди легше попередити, тому слід завчасно продумати заходи безпеки та охорони.

Ці схеми бувають більш складні, з рішеннями судів чи діями правоохоронних органів тощо.

  1. Схема з використанням кредиторської заборгованості

Досить часто рейдери використовують кредиторську заборгованість компанії для отримання контролю над компанією. При цьому неважливо заборгованість перед бюджетом чи перед іншими кредиторами, така заборгованість може стати підставою для початку процедури стягнення заборгованості, арешту рахунків, активів і т.д. Також слід мати на увазі, що навіть якщо компанія контролює кредиторську заборгованість і впевнена в контрагентах, то не виключена можливість продажу такої заборгованості рейдерам.  Отже, в першу чергу слід приділяти достатню увагу контролю за кредиторською заборгованістю компаній. Для забезпечення ефективного контролю слід структурувати бізнес таким чином щоб компанії, що володіють найціннішими активами якомога менше контактували з зовнішніми контрагентами, за рахунок чого неможливо буде сотворити велике боргове навантаження на такі компанії, що може виключити реалізацію схеми захоплення з використанням кредиторської заборгованості.

  1. Схема – скупка селян.

Схема діє зазвичай так – в села заїжджають чужі люди та починають селянам пропонувати кращі умови договорів оренди та пропонують розірвати договори оренди з існуючим фермером та укласти з ними і таким чином збирається банк землі.

Доволі часто такі схеми направлені на шантаж фермера чи примушення його продати бізнес за невеликі кошти, оскільки часто селянам пропонують не обґрунтовану вартість.

Що стосується договорів оренди – рейдер шукає незареєстровані договори оренди, шукає недоліки в самих договорах як їх розірвання чи визнання недійсними, здійснює подвійну реєстрацію – ми пам’ятаємо, що до 2015 року договори реєстрували в Держгеокадастрі, а з 2015 реєстрі речових прав і старі договори не завжди зареєстровані в новому реєстрі.

Хочем зазначити, що 07 листопада 2017 року Міністерство юстиції запровадило механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, який начебто унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі. Таке нововведення, за умови ефективної роботи, суттєво скорочує інструментарій рейдерів. Адже механізм подвійних договорів досить широко використовувався при рейдерських захопленнях.

  1. Схема – корпоративний конфлікт

Наступним видом рейдерського захоплення, який також поширений у наш час, є привласнення бізнесу одним із власників підприємства. Найчастіше в такому випадку все починається з внутрішньо-корпоративного конфлікту, а недосконалість установчих документів, які були складені без відповідного юридичного аналізу, стають значним підгрунтям для дій нечесного партнера.

Чи можливо не допустити подібних випадків? Якщо говорити про власників компаній, то перш за все їм необхідно побудувати захисні механізми підприємства, залучаючи досвідчених юристів. Також, потрібно завжди ретельно оформлювати установчі документи та різного роду угоди. В іншому випадку, існує велика загроза втратити контроль над компанією, яка за таких обставин взагалі може зникнути. Рейдерські атаки спрямовані на найслабших гравців ринку, адже в багатьох з них не завжди все гаразд з документацією. Тому, для зменшення потенційної ймовірності захоплення, рекомендуємо аграріям максимально посилити свої позиції юридично, оформивши всі документи.

Крім того, часто діє аграрний бізнес в організаційній формі – фермерське господарство, в якому значна кількість учасників – пайовиків і тому рейдери можуть цю особливість використати для рейдерського захоплення, заручившись підтримкою чи скупивши голоси частини селян.

Ефективне корпоративне управління – дуже важливий елемент захисту від рейдерських захоплень. Дуже часто рейдери використовують співробітників компанії у своїх схемах, при чому іноді навіть вже звільнених. Потрібно уважно ставитись до розробки посадових інструкцій, доступу до документів, а особливо корпоративних, належного зберігання печаток та штампів. Досить важливим питанням є збереження конфіденційної інформації співробітниками, потрібно розроблювати положення про конфіденційну інформацію на підприємствах і суворо контролювати режим його дотримання.

Якщо говорити про власників компаній, то перш за все їм необхідно побудувати захисні механізми підприємства, залучаючи досвідчених юристів. Також потрібно завжди ретельно оформлювати установчі документи та різного роду угоди. В іншому випадку існує велика загроза втратити контроль над компанією, яка за таких обставин взагалі може зникнути.

Боротьба з рейдерством в Україні повинна вестися одночасно і на законодавчому рівні, і  самими фермерами.

Також, як на мене, безкінечна оренда мільйонів га – це корупційні схеми, заможні латифундисти і безпорадні селяни!

Коментарі
Loading...