Виплата грошової компенсації за неодержане речове майно військовослужбовцям, звільненим з військової служби під час дії особливого періоду
Статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (передбачено право військовослужбовців на одержання грошової компенсації за належне речове майно)
Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 року № 178, унормовано отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі звільнення військовослужбовців з військової служби.
Разом з тим, частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно набули військовослужбовці, які звільняються з військової служби після набрання чинності вищезазначеної постанови.
Щодо військовослужбовців, звільнених з військової служби до набрання чинності зазначеною постановою, повідомляємо, що законами України “Про Державний бюджет України” було установлено, що норму статті 9-1 Закону застосовувати у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
З квітня 2014 року відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 на території Донецької та Луганської областей триває антитерористична операція та діє особливий період.
Враховуючи зазначене, кошти виділені на речове забезпечення, в повному обсязі спрямовувались на закупівлю речового майна для підрозділів, які виконували завдання в районах проведення антитерористичної операції.
Отже, до набрання чинності вищезазначеної постанови виплата грошової компенсації замість неодержаного речового майна військовослужбовцям не проводилось з об’єктивних причин. Крім того, після звільнення військовослужбовців з військової служби, належна компенсація не виплачувалась, оскільки Бюджетний кодекс України не передбачає проведення виплат за прострочені зобов’язання.
Поряд з цим повідомляємо, що право на грошову компенсацію замість неодержаного речового майна військовослужбовців, звільнених з військової служби, не втрачено та відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина у випадку їх порушення захищаються судом.
За наявності рішення суду, що набрало законної сили, грошова компенсація за належне речове майно виплачується у встановленому порядку.