форум фронтовиків

Експерт назвав основні симптоми психологічних проблем у ветеранів АТО

Повертаючись з війни, ветерани АТО стикаються з нерозумінням оточуючих

0 197

Війна в Україні почалася несподівано, ніхто не був до неї готовий. На сході країни опинилися не тільки професійні військові, а й безліч добровольців, з якими не проводилась психологічна робота. Як підсумок – безліч бійців з надломленою психікою, які можуть стати новим “втраченим поколінням”.

В середині січня 2018 року біля станції метро “Чернігівська” молодший лейтенант 72-ї бригади ЗСУ Дмитро Балабуха вдарив ножем Руслана Юрченка, який невдовзі помер від отриманих травм. Такі події в Україні не надто часті, але, на жаль, іноді трапляються.

Проблема в тому, що поняття психологічної реабілітації в країні трохи засувається на другий план. Так, у нас передбачена фізіологічна реабілітація, яка, правда, обмежується путівкою в санаторій. А ось що стосується психологічної складової, то тут дуже помітний суттєвий пробіл.

Психолог центру травматерапії “Повернення” Олег Новак розповідає, що особливість українців в тому, що вони не звикли звертатися за психологічною допомогою, а просто замикаються в собі. У центр бійці приходять вже тоді, коли повністю втратили надію на те, що все “само пройде”.

Люди найчастіше стикаються з нерозумінням того, що відбувається всередині них, і вони замикаються в собі, і шукають десь заспокоєння або контакту з тими колишніми товаришами, з якими вони служили. Добре, якщо є хороша сім’я, діти, хороші відносини вдома. Тому що частина людей потрапляє на війну, потім повертається, а відносини не найкращі, тоді з більшою ймовірністю вони ще більше зіпсуються “, – зазначив Новак.

Відхилення у всіх проявляються по-різному: хтось може пристраститися до алкоголю, інші намагаються максимально ізолюватися від суспільства, треті стають імпульсивними і запальними. Так, Олег Новак виділив основні симптоми, побачивши які, слід звернеться за психологічною допомогою:

  • підвищена настороженість і здригання, частина людей не може розслабитися і перебуває в постійній напрузі, через що швидко виснажуються як морально, так і фізично;
  • поганий сон, нічні кошмари;
  • підвищена збудливість і запальність;
  • замикання в собі і відсутність планів на майбутнє: так, неможливість планування – це одна з ознак депресивного розладу;
  • у людини можуть спонтанно виникати спогади, які все “перевертають всередині” і погіршують настрій;
  • одним із симптомів можуть бути тілесні болі, пов’язані з серцем, шлунком, головою, або можуть почати хворіти кістки.

“Частина людей, які отримали свою порцію переживань, але до психологів не йдуть, страждають хворобами м’язово-кісткового апарату. Фізіологічна реабілітація – це добре, але вона знімає симптом. А насамперед рекомендувати звернення до фахівців, психологів або психотерапевтів, у яких є спеціальна освіта “, – пояснив Новак.

Він також зазначає, що, коли люди замикаються в собі, через деякий час у них можуть початися серйозні фізіологічні проблеми, наприклад, гіпертонічні кризи, виразка шлунка і т.д.

Джерело: “Сьогодні”

 

Коментарі
Loading...