Держава має забезпечувати позаконкурсний відбір при вступі дітей зазначених категорій до вищих навчальних закладів. Можлива також часткова або повна компенсація вартості навчання.
Однак сумним є той факт, що у багатьох вишах ця інформація замовчувалася.
З 5 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» № 425-VIII, який вніс зміни до законодавства і закріплює права учасників бойових дій, дітей учасників бойових дій, дітей загиблих військовослужбовців, дітей загиблих учасників масових акцій протесту, дітей переселенців на пільги при отриманні освіти.
Коментар юриста:
Встановлено, що держава забезпечує дітям учасників бойових дій, зокрема, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Підтримка для отримання освіти надається у вигляді:
– повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
– пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
– соціальної стипендії;
– безоплатного забезпечення підручниками;
– безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
– безоплатного проживання в гуртожитку;
– інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначає Кабінет Міністрів України.
Пільги на отримання освіти також мають діти з багатодітних сімей. Зазначимо, багатодітна сім’я — це сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
Згідно із Законом України «Про охорону дитинства», держава забезпечує пільгові умови для вступу до державних та комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладів дітям з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей за умови наявності у них достатнього рівня підготовки.
Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.
Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції забезпечують організацію безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей з багатодітних сімей у професійно-технічних навчальних закладах (Закон України «Про охорону дитинства»).
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про позашкільну освіту», діти із багатодітних сімей здобувають позашкільну освіту безоплатно.
Згідно з постановою КМУ «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» встановлена знижка у розмірі 50% на плату за харчування дітей (в тому числі й тих, які пере-
бувають під опікою) у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах, а сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких нижче гарантованого мінімуму у розрахунку на одну особу, взагалі звільняються від плати за харчування дітей у цих закладах.
В даній постанові також вказано, що харчування безкоштовне у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу, спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку.
Діти з малозабезпечених родин при отриманні допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» забезпечуються безоплатними обідами у загальноосвітніх навчальних закладах.
Також діти з багатодітних сімей мають переваги за однакових результатів вступних іспитів серед абітурієнтів, які претендують на здобуття вищої освіти за рахунок кредиту.