форум фронтовиків

Статус учасника бойових дій: що робити, коли тебе ігнорують?

0 74

До Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір» звернувся  колишній військовослужбовець, а нині житель одного із сіл Білозерського району Херсонської області Андрій Курков*, з проханням допомогти йому отримати статус учасника бойових дій.

Сама по собі процедура отримання статусу нескладна – всі документи на комісію при Міноборони відправляє командир військової частини. Бійці приходять і отримують вже готові посвідчення. Але на практиці буває інакше. Ти стукаєш у двері, та вони не поспішають відчинятися, навіть якщо у тебе всі права і на статус, і на відповідні соціальні пільги.

У даному випадку, чоловік не міг легалізуватися як військовий не через юридичні колізії, а через відсутність первинних документів з військових частин на підтвердження свого перебування в районі проведення АТО. Є командири, які сумлінно виконують свою роботу, вчасно подають списки, і бійці отримують ці посвідчення. А буває і так, що через особисті конфлікти командири навмисне не надають документи на підтвердження участі в АТО окремих осіб. Самому збирати та подавати документи набагато складніше, адже вони знаходяться у командира військової частини. І лише цими документами можна підтвердити участь особи в АТО. І що робити у випадках, коли командир військової частини навмисне не надає ці документи? Витребовувати їх справа вкрай непроста.

Андрій Курков опинився саме в подібному становищі. В 2015-2016 роках він проходив військову службу за призовом по мобілізації та з другого грудня 2015 року по 28 березня 2016-го (впродовж 117 календарних днів) дійсно брав безпосередню участь в АТО. Тобто він має законне право на отримання статусу учасника бойових дій. Проте вже більше року не міг цього добитись через конфлікт з керівництвом військової частини. Зрозуміло, що увесь цей час він не міг скористатись і пільгами. Бо командир частини, де служив Андрій, документів не подав.

Чоловік вирішив боротися до кінця правовими методами і звернувся до Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір.

Адвокат, юрист Офісу Сергій Плахотнюк допоміг Андрію скласти заяву про надання відповідних документів, яку було направлено на адресу військової частини. Проте, командир проігнорував лист. Направили ще три листи – знову жодної відповіді. Під наполегливим тиском Андрія звертався до військової частини через Білозерський районний військовий комісаріат. Теж жодної реакції. Військовий комісаріат навіть надав чоловікові лист-відповідь про те, що комісаріат зробив усе, що міг. І рекомендував у ситуації тотального ігнорування з боку військової частини звернутись до суду.

Так і зробили. Сергій Плахотнюк підготував позовну заяву до Херсонського окружного адміністративного суду з проханням визнати бездіяльність командира військової частини протиправною та зобов’язати його надати затребувані документи. Одночасно з цим, до суду було подано клопотання про витребування з військової частини всіх цих документів.

Коментар юриста

“Статус учасника бойових дій має надаватись усім військовослужбовцям, які брали безпосередню участь в АТО, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення в разі залучення військовослужбовців до проведення АТО на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення”, – коментує юрист, посилаючись на «Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення», затверджений Постановою КМ України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі – Порядок). – “При цьому командири у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції зобов’язані подати на розгляд комісії передбачені Порядком документи по кожному військовослужбовцю, який має право на отримання статусу учасника бойових дій. В свою чергу, відповідна комісія вивчає документи і приймає рішення про надання особі статусу учасника бойових дій, або про відмову у такому”.

Суд відкрив провадження по справі та вже на цій стадії виніс ухвалу, якою зобов’язав військову частину надати суду всі документи. Справа перебувала на контролі громадської організації.

І ось остаточна перемога – 12 березня 2018 року суд виніс рішення, яким признав протиправною діяльність командира військової частини і зобов’язав його надати всі документи.

Коментарі
Loading...