форум фронтовиків

Професійно-технічна та вища освіта для учасників АТО/ООС та їх дітей

0 545

З 01 січня 2019 року набув чинності  Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та їхніх дітей для здобуття професійно-технічної та вищої освіти”.

Цей закон розширює коло суб’єктів щодо реалізації освітніх пільг ветеранами та їх дітьми.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йдеться про державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у вигляді:

– повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

– пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;соціальної стипендії;

– безоплатного забезпечення підручниками;

– безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

– безоплатного проживання в гуртожитку;

– інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Право на освіту.

1. Знято вікове обмеження  (23 роки)  для учасників бойових дій. Раніше скористатися освітніми пільгами могли лише учасники бойових дій, які не досягнули 23 років. Таким чином, для більшості УБД дана пільга була юридично недоступною. Відтепер таких обмежень немає. Всі учасники бойових дій, які мають відповідне посвідчення, отримають можливість скористатися державною цільовою підтримкою для здобуття освіти.

2. Розширено перелік УБД, які мають право на освітні пільги.

Раніше таке право було надано тільки учасникам АТО, військовослужбовцям та працівникам правоохоронних та військових органів, які отримали статус відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону “Про статус ветеранів війни, гаранті їх соціального захисту”. При цьому особи, які брали участь в АТО/ООС як добровольці (в добровольчих формуваннях) і надалі увійшли до складу правоохоронних і військових органів (Міноборони, МВС тощо) та отримали статус УБД, такої пільги не мали, що безумовно було нечесним та несправедливим. Всі особи, які захищали Батьківщину і отримали відповідний статус, мають мати рівні права і соціальні гарантії. Відтепер освітні пільги надаватимуться всім учасникам бойових дій без виключень.

3. Надання освітніх пільг для осіб з інвалідністю внаслідок війни (стара назва – “інваліди війни”).

До прийняття цього закону була парадоксальна ситуація. Військовослужбовець отримав статус УБД, і його діти користувалися освітніми пільгами. Пройшов певний час, він отримав групу інвалідності, яка пов’язана із захистом Батьківщини, отримав посвідчення інваліда війни, а посвідчення УБД здавав до управління соцзахисту. І навздогін отримував повідомлення про припинення надання освітніх пільг для своєї дитини.

Відповідно до логіки Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” правовий статус особи з інвалідністю внаслідок війни за обсягом пільг є вищим, ніж статус учасника бойових дій. Але так сталося, що коли вводили в законодавче поле освітні пільги, їх прописали лише у статті 12 Закону, а в статті 13 Закону, яка регулює статус особи з інвалідністю внаслідок війни з усіма пільгами, цю норму не встановили. Відтепер статтю 13 Закону доповнено пунктом 28. І осіб з інвалідністю внаслідок війни поставлено в рівні умови з учасниками бойових дій. Тепер і перші, і другі можуть скористатися освітніми пільгами.

Джерело: Нова.net

Коментарі
Loading...