форум фронтовиків

Як проголосувати військослужбовцям на виборах Президента України?

0 106

Для участі у голосуванні необхідно переконатися чи включені Ви до реєстру виборців і за якою адресою розташовано Вашу виборчу дільницю. Це можна зробити невідкладно за посиланням:
https://www.drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:LOGIN

В розділі «Перевірка включення» заповнюються дані, процедура займає від 1 до 5 хвилин. Будьте уважні при заповнені.
В разі, якщо в день голосування (31 березня та 21 квітня) Ви не будете за місцем Вашої виборчої дільниці, Ви можете звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців, адреси найближчих до Вас за посиланням:
https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index…

Таке звернення повинно відбутися не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування, тобто відповідно не пізніше 25 березня та 15 квітня включно. Звертаємо увагу, що вказані органи працюють з 8.00 до 17.00 в робочі дні зі скороченою п’ятницею, точний час конкретного відділу можна уточнити за посиланням вище.

Оформлення звернення та внесення змін зазвичай займає не більше 15-ти хвилин. У випадку черги, співробітники Держреєстру йдуть на зустріч особам, що перебувають на службі та здійснюють прийом поза чергою, про що їх варто попросити уникаючи конфлікту з іншими громадянами.

Заяву Вам допоможуть оформити на місці, при зверненні військовослужбовець пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або у вигляді картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

Важливо пам’ятати, що заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто. Надсилання вказаної заяви поштою (електронною поштою) законодавством не передбачено.
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Докладно з процедурою можна ознайомитись тут:
https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index…

Якщо громадянин перебуває на лікуванні в стаціонарі (включно із військовими медзакладами), його не пізніше ніж за сім днів до дня голосування керівником медзакладу має бути внесено до списків спеціальної виборчої дільниці, яка утворюється в такому закладі. З списками необхідно ознайомитись завчасно, для цього варто звернутися до керівника медзакладу. Якщо пацієнта немає в списках, або до медзакладу особа поступила після складання списків, але не пізніше ніж за три дні до дня голосування, повинна бути включена до списків дільничною виборчою комісією в цьому закладі.

Для цього виборець має право звернутися до цієї спеціальної виборчої комісії із заявою. У випадку, якщо виборець потрапляє до стаціонару в населеному пункті, де розташована виборча дільниця до списків виборців якої його\її включено, така особа має право до 12 години 30 березня в першому турі та до 12 години 20 квітня в другому турі сама чи через довірену особу подати до своєї дільничної комісії письмову заяву про голосування за місцем перебування з доданням оригіналу медичного документу, який підтверджує госпіталізацію та тимчасову неможливість пересуватися за медичними показниками (включно із високою температурою тощо).

В цьому випадку після прийняття відповідного рішення до такої особи прибудуть щонайменше троє членів ДВК із бюлетенем та скринькою, і виборець зможе проголосувати з дотриманням принципів вільного волевиявлення в ході таємного голосування. У випадку, якщо виборець не може пересуватися в межах медзакладу, де створено спеціалізовану виборчу комісію до списків якої його включено, він також подає письмову заяву про необхідність дотримання постільного режиму і отримує можливість проголосувати безпосередньо в своїй палаті. Ці принципи діють і у випадку перебування виборця в медзакладах Міністерства оборони України, де стоврено спеціальні виборчі комісії.
Спеціальні комісії також створено в зоні дії українських миротворчих місій, а також в дипломатичних установах за кордоном, де українські громадяни можуть проголосувати за закордонними, дипломатичними або службовими паспортами.

Міністерство оборони, Генеральний штаб Збройних Сил України та командування Об’єднаних сил, вжило всі доступні в межах їх компетенції заходи для забезпечення реалізації виборчого права наших воїнів, що перебувають на фронті:
https://tyzhden.ua/News/227245

В підсумку згідно із чинним законодавством за поданням Міністерства оборони України про утворення у винятковому випадку спеціальних виборчих дільниць на території частин на чергових виборах Президента України та відповідних дільничних виборчих комісій Центральна виборча комісія створила 79 спеціальних виборчих дільниць в зоні ООС та одну на Яворівському полігоні.

Військовослужбовцям, які перебувають в зоні ООС та на Яворівському полігоні слід не пізніше, як за три дні до дня голосування перевірити себе в списках виборців відповідної дільниці, а в разі відсутності невідкладно подати письмову заяву до дільничної комісії про уточнення списку виборців.

Така заява розглядається виборчою комісією невідкладно. За підсумком розгляду заяви дільнична виборча комісія зобов’язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців (тобто включити громадянина до списку) або мотивоване рішення про відмову у задоволенні заяви. Копія рішення видається виборцю у день його прийняття.
Але навіть якщо з тих чи інших причин громадянин України не включений в списки виборців за місцем проживання, або тимчасового перебування з поважних причин (якими є участь військовослужбовців в ООС, їх перебування на навчанні, місцем служби, відряджені тощо), військовослужбовець, як і будь-який громадянин, що має право голосу, не пізніше ніж за два дні до дня голосування може звернутися до місцевого суду за місцезнаходженням відповідної комісії із заявою про уточнення списку виборців відповідної дільниці з позовною вимогою про включення себе, або іншої особи до цього списку. Для повного розуміння процедури варто ознайомитись із ст.274 Кодексу адміністративного судочинства України за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

Скласти адміністративний позов (оформити позовну заяву) Вам згідно із вимогами ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України на прохання позивача має службовець апарату відповідного місцевого суду.
У випадку внесення виборця у списки певної дільничної комісії через звернення до суду необхідно враховувати, що позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, – невідкладно. Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню. Тобто на підставі письмового рішення суду виборець має бути невідкладно внесений до списку виборців на відповідній дільниці.
Тобто кожен, хто вважає, що його виборче право порушене через невключення до списку виборців має право на звернення до суду до 28 березня для участі в першому турі та до 18 квітня для участі в другому турі виборів Президента України.

В день голосування на всіх дільницях (із спеціальними включно) голосування проходить з 8.00 до 20.00, на виборчих дільницях за кордоном України – відповідно за місцевим часом. Рівно о 20.00 приміщення дільничної комісії зачиняється із середини, навіть тоді, коли виборці, що перебувають на ній продовжують процедуру голосування. У випадку, якщо виборець зайшов на дільницю до 20.00, але не встиг проголосувати, він має право на необхідний з принципу розумності додатковий час для голосування: на ознайомлення з плакатами, отримання бюлетеню, таємного його заповнення та опускання в скриньку з дотриманням принципу таємниці голосування.

Одним з найважливіших принципів проведення вільних виборів та безумовної поваги до прав людини є принцип вільного волевиявлення в ході таємного голосування. Обов’язок забезпечити таємність голосування покладається на дільничну виборчу комісію, тому там, де членами дільничних виборчих комісій є військовослужбовці, на них лягає додаткова юридична та громадянська відповідальність за суворе дотримання зазначених принципів.

Військовослужбовці голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами місць дислокації військових частин, за винятком випадку створення у винятковому випадку спецдільниць.

Важливо: для забезпечення вільного волевиявлення всім без виключення військовослужбовцям строкової служби надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години. Це обов’язок всіх без виключення командирів.
Контроль за тим, в який спосіб військовослужбовці скористалися своїм правом на таку відпустку, агітація (навіть у формі бесіди) в день голосування, а тим більше будь-який вплив на військовослужбовців на виборчій дільниці є грубим порушенням закону, за яке передбачена відповідальність аж до кримінальної.

Зайшовши на дільницю виборець може перебувати на ній до завершення ним голосування необмежений час, необхідний йому для ознайомлення із розміщеними в обов’язковому порядку на дільниці плакатами, що роз’яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори Президента України, інформаційними плакатами кандидатів, які розміщені в алфавітному порядку; для отримання бюлетеню, здійснення в кабінці для таємного голосування позначки у бюлетені та опускання бюлетеня до виборчої скриньки. Після закінчення виборець зобов’язаний залишити приміщення виборчої дільниці.

Для отримання бюлетеню на виборчих дільницях на території України виборець подає членам дільничної виборчої комісії (ДВК) паспорт громадянина України (книжечка або картка), або тимчасове посвідчення громадянина України. Зверніть увагу: виключно військовослужбовці строкової служби мають право подати військовий квиток.

Один з членів ДВК надає виборцю список виборців для підпису навпроти його прізвища; другий член ДВК у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від виборчого бюлетеня контрольний талон та видає виборцю виборчий бюлетень. Контрольний талон виборчого бюлетеня зберігається у члена комісії, який видав виборчий бюлетень. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється.
​В разі, якщо на виданому Вам бюлетені є якісь позначки (окрім штампу «вибув», який проставляється навпроти кандидатів, що знялись з виборів після 7 березня 2019 року), такий бюлетень вважається зіпсованим і має бути невідкладно замінений членами ДВК на інший.

Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб, зокрема і самим виборцем. Виборець не має права передавати свій виборчий бюлетень іншим особам. Отримання виборчого бюлетеня від інших осіб (крім уповноваженого члена виборчої комісії, який видає бюлетені), заохочення або змушування шляхом підкупу, погроз або іншим способом виборців до передачі бюлетеня іншим особам забороняється. Категорично забороняється виносити бюлетень за межі виборчої дільниці. Дуже важливо: за порушення цих прямих вимог Закону «Про вибори Президента України» передбачено сувору кримінальну відповідальність.

Обов’язок кожного громадянина не тільки самому утриматись від таких дій, але припиняти протиправні діяння в сфері виборчого права та негайно звертатися до правоохоронних органів та членів ДВК у випадку їх виявлення.
У виборчому бюлетені для голосування виборець робить позначку “плюс” (“+”) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост Президента України, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата. У випадку, якщо в бюлетені буде більше ніж одна позначка, такий бюлетень буде вважатися недійсним. Наприклад: якщо навпроти кандидата, якого виборець підтримує він ставить «+» чи «за», а навпроти будь-якого (чи всіх) іншого ставить «-» чи «проти», то таким чином він робить бюлетень недійсним і втрачає на цих виборах свій голос. Інший приклад: якщо виборець висловлює своє обурення чи протест тощо, навпроти кандидата проти якого протестує пише «проти», чи іншими словами висловлює своє обурення, і при цьому не ставить інших позначок, то його голос буде зараховано саме за цього кандидата, якщо ж ставить – то його бюлетень буде визнане недійсним.

Застереження: якщо виборець поставив відмітку не в квадраті, а в бідь-якому іншому місці напроти прізвища кандидата, якого підтримує, то такий бюлетень може бути визнано недійсним ДВК при підрахунку голосів. Так само недійсними визнаються бюлетені без будь-яких позначок, з дописами чи чорнильними плямами тощо.
У разі якщо заповнюючи бюлетень Ви допустили помилку, то маєте право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, з проханням видати інший виборчий бюлетень. Член ДВК видає інший виборчий бюлетень у тому ж самому порядку тільки в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців напроти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Повторна видача виборчого бюлетеня замість невірно заповненого не допускається, тобто в разі повторного зіпсування бюлетеню, Ви втрачаєте голос.
Заповнений виборчий бюлетень опускається у виборчу скриньку, забезпечуючи при цьому таємницю голосування, тобто як правило у складеному вигляді. Категорично забороняється як демонструвати іншим особам (включно рідним, а тим більше особам з якими виборець перебуває в службових відносинах), так і вимагати чи просити в інших показати свій заповнений бюлетень. Такі дії є кримінальним правопорушенням, з обтяжуючими обставинами, якщо вони вчинені членами ДВК, спостерігачами, співробітниками правоохоронних органів, службовими особами Збройних Сил України чи командирами щодо військовослужбовців.
Виборець, який не може внаслідок фізичних вад самостійно заповнити бюлетень чи опустити їх до виборчої скриньки, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це іншій особі у своїй присутності, крім членів виборчої комісії, кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів.

Зважаючи на те, що на цих виборах зареєстровано і внесено до бюлетеню рекордну кількість кандидатів, а також очікуваною високою явкою на виборах, рекомендуємо завчасно ознайомитись із їх переліком та виборчою програмою, аби не створювати собі та іншим виборцям незручності при ознайомлені з виборчими плакатами 39 кандидатів та необхідністю прочитати весь виборчий бюлетень. Також завчасне та виважено прийняте рішення про підтримку того чи іншого кандидата в Президенти України – ознака зрілого відповідального громадянина.

Джерело: Юридична служба Збройних Сил України

Коментарі
Loading...